Sarajevo u Habsburků? Dva roky příprav kvůli společnému názoru, říká habsburský ‚král‘

Sarajevo u Habsburků? Dva roky příprav kvůli společnému názoru, říká habsburský ‚král‘

28. června 2014  10:00, aktualizováno  11:20| Lidovky.cz
VÍDEŇ/PRAHA -Před sto lety byli Habsburkové mocným rodem. Tehdy totiž ještě měli svou říši. První světová válka však znamená předěl i v jejich dějinách. Rakousko-Uhersko zmizelo z mapy Evropy. Karl von Habsburg, vnuk posledního císaře Karla I., u příležitosti výročí atentátu popisuje pro LN Františka Ferdinanda d’Este jako reformátora.

Současná hlava rodu Karl von Habsburg tak již nepíše dějiny. Na rozdíl od svého otce Otty již také nebyl vychováván pro panovnickou roli. Karl von Habsburg v rozhovoru pro LN zdůrazňuje, že atentát na Františka Ferdinanda d’Este z 28. června roku1914 představuje minulost, přesto odkaz tohoto následníka rakouského trůnu hájí.

Atentát na Františka Ferdinanda d’Este je minulost, říká habsburský ‚král‘
 

Příčinu, proč byl František Ferdinand spolu s manželkou Žofií zavražděn, vidí Karl von Habsburg v tehdejším narůstajícím srbském nacionalismu. Naznačuje, že kdyby nedošlo k atentátu, mohli by Češi dosáhnout změny rakousko-uherského dualismu na trialismus.

LN Jak se u Habsburků připomíná sarajevský atentát?
V rodině jsme se dva roky intenzivně připravovali. Jako Habsburkovi se vám může stát, že se vás lidé ptají na různé detaily první světové války. Proto je důležité, abychom měli společný názor.

LN Co tedy pro Habsburky znamená první světová válka?
Pro nás jde již o historii. Já sám patřím do generace, která válku již nezažila, nýbrž ji jen studuje. S historickým povědomím proto můžeme první světovou válku hodnotit a vzít si z ní poučení.

 

LN Jak vlastně hodnotíte osobnost Františka Ferdinanda d’Este?
František Ferdinand byl v minulosti často líčen chybně. Zejména jeho vztah s císařem Františkem Josefem I. byl mnohem lepší, než se všeobecně traduje. František Ferdinand byl k císaři absolutně loajální. Přesto měl své vlastní politické představy, které chtěl uskutečnit ve chvíli, kdy by se stal císařem. Domnívám se, že Františkem Ferdinandem akcentované posílení postavení slovanských národů v rámci c. a k. monarchie by mělo dlouhodobý a trvalý význam.

Celý rozhovor si přečtěte ve víkendovém vydání Lidových novin s přílohou Orientace.

 
 

Zdroj:https://www.lidovky.cz/atentat-na-frantiska-ferdinanda-d-este-je-minulost-rika-habsbursky-kral-1nc-/zpravy-svet.aspx?c=A140627_224338_ln_zahranici_hm

www.lidovky.cz/atentat-na-frantiska-ferdinanda-d-este-je-minulost-rika-habsbursky-kral-1nc-/zpravy-svet.aspx?c=A140627_224338_ln_zahranici_hm